ES´Leep i na (a)typické depresie? Áno!

ES´Leep je jedinečný produkt s obsahom špeciálnej kombinácie látok - chróm, extrakt višne, extrakt chmeľu a extrakt korenia.
Kombináciou týchto látok môžeme pozitívne ovplyvňovať náš mozog - zdajú sa nám dlhšie sny a po ich podaní by sa mala znížiť aj hladina stresového hormónu kortizolu. Poďme sa na jednotlivé komponenty pozrieť podrobnejšie.
 
Esenciálny nutrient je látka, ktorú naše telo potrebuje prijímať zvonka, pretože si ju nevie vyrobiť samo. Že patrí chróm medzi esenciálne nutrienty, objavil a potvrdil až kanadský profesor gastroenterológie so zvláštnym menom a priezviskom - Khursheed Jeejeebhoy.
 
Aby zachránil život svojej krvácajúcej pacientke, musel jej chirurgicky odstrániť črevá. Krvácanie do dutiny brušnej zastavil, operáciu dokončil a pacientka bola od tej doby odkázaná na prívod výživy priamo do žily. Za pár mesiacov sa začali prejavovať príznaky ako strata citlivosti nôh, neskôr aj trasenie rúk, mala vysokú hladinu glukózy v krvi (stala sa diabetičkou) a začali ju prepadávať zvláštne depresívne stavy. Slovensky by sme povedali, že na ňu šli chmúry.
 
Pacientku skúsili liečiť inzulínom, ale vôbec to nepomáhalo. Profesor Jeejeebhoy pri hľadaní riešenia došiel vylučovacou metódou až ku chrómu. Predpísal jej 200 mikrogramov denne. Pacientka sa začala postupne zotavovať. Opäť cítila svoje končatiny, ale hlavne, opäť sa cítila vo svojej koži, vrátila sa jej dobrá nálada. Svoj poznatok profesor Jeejeebhoy publikoval v roku 1977. Od tej doby mnoho štúdií potvrdilo spojenie medzi chrómom a stresom (resp. metabolizmom pri zvýšenom fyzickom, patologickom či nutričnom strese). Pod vplyvom stresových faktorov sa zvyšuje sekrécia hormónu kortizolu, ktorý pôsobí ako antagonista inzulínu.
 
Teda zvyšuje koncentráciu glukózy v krvi a znižuje využitie glukózy v periférnych tkanivách. Zvýšené hodnoty krvnej glukózy potom stimulujú mobilizáciu zásob chrómu, ktorý je potom nevratne vylúčený močom. Podávanie chrómu potvrdilo jeho účinky na depresie a veľké až úžasné účinky na atypické depresie. Tento spôsob podávania chrómu je obvykle bez rizika nežiadúcich účinkov, čo o syntetických antidepresívach rozhodne nemožno povedať.
 
Chmeľ sme vybrali pre jeho účinky napísané v učebnici farmakognózie (náuka o pôvode a podstate prírodných látok/liečiv): extrakt chmeľu sa po tisícročia používal na prevenciu proti strachu (anxiety), nespavosti, tenzii, vzrušivosti, hyperaktivity, iritácii, nervozite a tiež pri bolestiach nervov.
 
U korenia sa testovali veľmi malé až veľmi vysoké dávky u ľudí s depresiami. U všetkých zvolených dávok sa potvrdilo, že piperín z čierneho korenia má veľmi dobrý účinok proti depresiám a že tiež ovplyvňuje kognitívne (poznávacie) funkcie ako úroveň koncentrácie pamäti, pozornosti, myslenia. Autori štúdie v závere uviedli, že piperín zlepšuje funkciu mozgu.
 
S depresiou bojujú či bojovali aj slávni, napr. Michelangelo Buonarotti, Abraham Lincoln, Ernest Hemingway, Lev Nikolajevič Tolstoj, Vincent van Gogh, Petr Muk a mnoho ďalších. Škoda, že nemali možnosť použiť ES´Leep...
 
Autor: PharmDr. Milan Krajíček
 

Aktuality

NOVÉ KATALÓGY 2021

Tak, ako ste zvyknutí, i tento rok pri príležitosti ESSENS Kick OFF predstavujeme tri nové katalógy 2021, bez ktorých sa žiadny člen Klubu ESSENS nezaobíde. Katalógy si môžete od...
Celý článok

ROZDÁVAME DESAŤTISÍCE PARFUMOV

Opäť máme pre nových členov Klubu parfumy a pre úspešných sponzorov Štartovacie sady. To si predsa nemôžete nechať ujsť! V marci sme medzi vás rozdali takmer 30 tisíc parfumov! Koľko ich bude...
Celý článok

ES´Leep i na (a)typické depresie? Áno!

ES´Leep je jedinečný produkt s obsahom špeciálnej kombinácie látok - chróm, extrakt višne, extrakt chmeľu a extrakt korenia. Kombináciou týchto látok môžeme pozitívne ovplyvňovať náš mozog -...
Celý článok

Svet vôní

Bolo zistené, že ženy sú väčšinou vybavené citlivejším vnímaním vôní ako muži. Neplatí to však absolútne. Paradoxne, čo sa týka majstra parfumára, je to skôr mužské povolanie. Majstrovstvá...
Celý článok